15 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW

1. Kiedy dziecko jest malutkie, jak najczęściej tul je w ramionach, ponieważ kiedy czuje Twoje ciepło czuje Twoją miłość i bezpieczeństwo.

2. Buduj nieustannie więź z dzieckiem, mów do niego, bądź uważna/uważny na sygnały, które wysyła, odpowiadaj uśmiechem na uśmiech, reaguj na płacz i wszystkie potrzeby maluszka.

3. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu, baw się z nim, graj w gry planszowe, słuchaj z nim muzyki, tańcz, rysuj i śpiewaj.

4. Pozwól, aby dzieckiem opiekowały się czasem inne osoby, które są równie ważne dla niego jak Ty. Niech spędza ono czas z drugim rodzicem, babcią czy dziadkiem, kochającą ciocią lub wujkiem.

5. Nie pozawalaj, aby małe dziecko spędzało czas z telefonem, tabletem czy telewizorem. Przedmioty te nie rozwiną w nim umiejętności budowania więzi, wyrażania emocji, nie dadzą ciepła, zrozumienia czy wsparcia.

6. Reaguj na emocje dziecka – kiedy płacze, bo jest smutne – przytulaj, kiedy jest złe – rozmawiaj, aby mogło opowiedzieć, co się wydarzyło, kiedy się śmieje – zaciekawiaj się, co je śmieszy.

7. Mów o dziecku często w pozytywny sposób, zadbaj o to, aby słyszało, kiedy je chwalisz, kiedy mówisz, że jesteś z niego dumna/dumny.

8. Dbaj o dobre relacje dziecka z rówieśnikami, pozwalaj zapraszać ich do Waszego domu, zachęcaj do wspólnego spędzania czasu.

9. Zarażaj dziecko pasją, niech, patrząc na Ciebie wie, że można coś robić dla własnego hobby, coś miłego dla siebie.

10. Nie mów przy dziecku wulgaryzmów, nie używaj alkoholu czy papierosów, bo ono uczy się przez naśladowanie Ciebie.

11. Powierzaj dziecku zadania do wykonywania, stałe obowiązki, bo oprócz systematyczności i obowiązkowości uczy się ono, że dużo potrafi i jest samodzielne.

12. Nie reaguj lękiem, kiedy dziecko chce być samodzielne, doświadczać, uczyć się, bo lękiem można się zarazić.

13. Odzywaj się do dziecka z szacunkiem, w uprzejmy sposób, jeśli chcesz, aby dziecko kiedyś zwracało się do Ciebie i innych w ten sam sposób.

14. Jeśli czasem dziecko ma swoje tajemnice nie naciskaj, aby Ci je powierzało, nie przeszukuj prywatnej korespondencji, nie obwiniaj. Ono też ma prawo do prywatności.

15. Bądź rodzicem, nie koleżanką czy kolegą. Dziecko chce widzieć w Tobie autorytet.

Opracowanie: Kamila Wiśniewska – psycholog