Słownik surdopedagogiczny

Audiolog – lekarz specjalista , który ma specjalizację z zakresu audiologii. Przeprowadza badania słuchu oraz prowadzi rehabilitację osób z wadą słuchu.

Otolaryngolog – specjalista zajmujący się chorobami uszu, nosa i gardła. Inne określenie tej specjalności to otolog, neurootolog. Zamienne stosowanie nazw zależy od miejsca zamieszkania. W wyborze odpowiedniej nazwy pomoże lekarz rodzinny.

Protetyk słuchu / akustyk – specjalista z kwalifikacjami uprawniającymi do dopasowywania aparatów słuchowych.

Logopeda – specjalista z kwalifikacjami zajmujący się zapobieganiem, ocena i rehabilitacją zaburzeń mowy.

Surdologopeda – logopeda zajmujący się zapobieganiem, oceną i rehabilitacją zaburzeń mowy osób słabosłyszących i niesłyszących.

Niedosłuch – uszkodzenie słuchu – można przyrównać z niewidocznym filtrem akustycznym, przeszkadzającym w całkowitym odbiorze mowy dźwiękowej. Działa on u różnych osób w odmienny sposób.

Typy ubytków słuchu:

Przewodzeniowy – się z utratą głośności: odbierane dźwięki nie są wystarczająco głośne, aby były dobrze słyszalne. Może być trwały lub tymczasowy, zależnie od przyczyny jego wystąpienia. Przewodzeniowy ubytek słuchu jest spowodowany nieprawidłowościami w uchu zewnętrznym lub w uchu środkowym. Jest on zwykle uleczalny farmakologicznie lub chirurgicznie. Jeśli w uchu środkowym znajduje się płyn, utrata słuchu będzie tymczasowa, o ile pomoc lekarska zostanie udzielona od razu. Inne przyczyny usuwa się za pomocą technik medycznych lub przez wzmocnienie dźwięku przy użyciu aparatów słuchowych.

Przyczyny przewodzeniowego ubytku słuchu:

* zapalenie ucha środkowego ( infekcja),

* perforacja błony bębenkowej – otwór w błonie,

*cholesteatoma – torbiel w uchu środkowym,

*zapalenie ucha zewnętrznego – infekcja przewodu słuchowego,

* otoskleroza – choroba spowodowana zwapnieniem strzemiączka w uchu środkowym,

* nadmierna lub stwardniała woszczyna uszna powodująca blokowanie przewodu słuchowego,

*zarośnięty przewód słuchowy.