2 kwietnia 2020 r – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

Autyzm- to nie choroba lecz zaburzenie, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Nie ma lekarstwa na autyzm, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby osobom z całościowymi zaburzeniami rozwoju (autyzmem, zespołem Aspergera) żyło się lepiej.

Świadomość naszego społeczeństwa w kwestii autyzmu jest bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem są okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, rozwydrzone a dorosły to po prostu dziwak.

W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem.

Twoje zaangażowanie może wiele zmienić!

Jak możesz dołączyć?

  1. Udostępnij informacje dalej! Niech cała Polska będzie niebieska dla osób z autyzmem!
  2. Pobierz raport z Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu.
  3. Wejdź na stronę polskananiebiesko.pl i pokaż swoje wsparcie dla osób z autyzmem.
  4. Kolor niebieski na odzieży w tym dniu niech będzie symbolem solidarności i zrozumienia dla autystów.

 

Przygotowała: Honorata Szymańska

terapeuta pedagogiczny